<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

    -->     „Ku pamięci”


Dnia 7 września 2006r. odbył się w Białymstoku „Marsz żywej pamięci polskiego Sybiru”. Mimo, że pogoda nie zachęcała do uczestniczenia w uroczystościach odbywających się w plenerze, pod Pomnikiem Katyńskim zebrały się tłumy. Organizowane od sześciu lat obchody przyciągnęły rodziny ofiar, przedstawicieli rządu, Związku Sybiraków oraz licznie zgromadzoną młodzież. Nie zabrakło też delegacji z zagranicy, m.in. Białorusi i Litwy.
Uroczystość była hołdem dla poległych polskich żołnierzy i urzędników. Jej uczestnicy przemaszerowali ulicami Białegostoku do kościoła pod wezwaniem św. Ducha. W paradzie wzięły udział poczty sztandarowe wielu polskich szkół, na tle których symbol Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce wypadł niezwykle okazale. W kolumnie marszowej odczuwało się atmosferę powagi i zadumy. Młodzież wykorzystała ten czas, by zastanowić się nad ogromem cierpień poległych i tym samym okazać im szacunek. Przemarsz przeszedł nie bez echa wśród okolicznych mieszkańców. Wielu przechodniów zatrzymywało się spuszczając na znak szacunku milczące głowy.
W kościele pod wezwaniem św. Ducha odbyła się uroczysta msza w intencji poległych. Obchody zakończyły się złożeniem wieńców na Grobie Nieznanego Sybiraka.
Organizatorzy przemarszu osiągnęli swój cel. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie młodego pokolenia, które chce pamiętać o tragedii Sybiru. Młodzieży nie są też obce hasła pojednania i przebaczenia. Marsz udowodnił, że młode pokolenie poczuwa się do obowiązku pamiętania o trudnej historii swojego kraju.

Agata Wasilczyk



<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<