<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

    -->     Wycieczko - pielgrzymka I C i D do Białegostoku i Supraśla

Dnia 2 października 2007 roku, grupą 46 licealistów z klas I C i I D pod opieką ojców Andrzeja Busłowskiego i Jana Wołkowyckiego oraz prof. Eugeniusza Jańczuka, udaliśmy się w naszą pierwszą licealną pielgrzymkę, której punktem docelowym było Muzeum Ikon w Supraślu. Spod szkoły, czyli tradycyjnie już z ul. Zielonej, wyruszyliśmy o godz. 8.00. W nastrój naszego wyjazdu wprowadziła nas wspólna modlitwa oraz historie, opowiadane przez ojca Andrzeja. Podróż w stronę Supraśla upłynęła szybko i komfortowo – stan autokaru był rewelacyjny, ale nam – dziewczynom – jedno nie dawało spokoju: „Dlaczego właściwie płeć męska nie musi mieć chustek na głowie?” ;-)
Pierwszym punktem naszej wycieczki była Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku. Wrażenie na nas wywarły nie tylko zaproszenia na dyskotekę, rozwieszone ku naszemu zaskoczeniu tuż przy Cerkwi, ale przede wszystkim najwyższy w Polsce ikonostas, za którym mogliśmy podejrzeć dwa ołtarze. Warto wspomnieć, że przy Cerkwi budowana jest właśnie dzwonnica, gdzie zawiśnie 10 sterowanych elektronicznie dzwonów.
Kolejnym miejscem, jakie odwiedziliśmy, był Sobór św. Mikołaja również w Białymstoku. Świątynia ta została zbudowana na planie krzyża greckiego, natomiast wnętrze jej ma charakter bizantyjski. Tu także mogliśmy pokłonić się relikwiom św. Męczennika Młodzieńca Gabriela oraz uczestniczyliśmy w specjalnym molebniu dla nas – młodzieży uczącej się.
Ostatnim białostockim miejscem postoju, nie licząc wielu „czerwonych świateł” ;-), była Cerkiew Mądrości Bożej – Hagia Sophia, która jest miniaturą w skali 1:3 świątyni znajdującej się w dzisiejszym Stambule. Wchodząc do wnętrza Cerkwi byliśmy zachwyceni – wkoło otaczały nas kolorowe freski, z góry zaś otaczał błękit nieba oraz postać Chrystusa. Spodobał nam się również tamtejszy proboszcz, który nie tylko żartował, ale i zagadywał nas nieco po angielsku ;-)
Celem naszej podróży było oczywiście Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie mogliśmy obejrzeć około 300 ikon, niezwykłe sakralne eksponaty, XVI-wieczne supraskie freski oraz proces pisania ikon, a wszystko to w ciekawej oprawie muzycznej, obrazowej i świetlnej. Na miejscu zajrzeliśmy także do rekonstruowanej Cerkwi Zwiastowania NMP. Ponieważ na chwilę obecną nie znaleźliśmy ochotników do wstąpienia do męskiego monasteru wśród uczniów i nauczycieli, głodni i trochę już zmęczeni wracaliśmy do Hajnówki.
Mamy nadzieję, że nie był to ostatni taki wyjazd, tym bardziej że została nam już obiecana pielgrzymka zagraniczna! ;-)

Justyna Tarasiewicz, I C

















Zdjęcia: Justyna Tarasiewicz, Damian Dzun,





<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<