<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

    -->     Klasa IIA LO na Politechnice Białostockiej


Dnia 10 maja 2011 roku wraz z naszymi opiekunami – panią Niną Łukasik i panem Dariuszem Musiukiem wybraliśmy się na „IX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki” na Politechnikę Białostocką.

Pierwszy wykład zaczął się o godz. 8.00. Nosił on tytuł „Matematyka pod stopami. Parkietaże.” Dr Dorota Mozyrska opowiedziała nam co to jest parkietaż (powtarzający się motyw złożony z wielokątów foremnych wypełniających całą dostępną płaszczyznę, wielokąty układają się obok siebie, mając wszystkie boki wspólne z sąsiednimi figurami), jak się go tworzy, podała klasyfikację parkietaży foremnych oraz półforemnych, omówiła również parkietaże Penrose’a. Po teorii nadszedł czas na praktykę. Każdy z nas otrzymał kartki z narysowanymi figurami foremnymi, które mieliśmy tak pomalować by powstał parkietaż. Mogliśmy też ułożyć parkietaż, o wskazanej klasyfikacji, za pomocą klocków w kształcie figur foremnych. Po zajęciach mieliśmy godzinną przerwę. W tym czasie zjedliśmy drugie śniadanie w bufecie oraz zwiedziliśmy politechnikę.

O godz. 10.00 udaliśmy się na następny wykład pt. „I ty możesz pojąć nieskończoność”, prowadzony przez dr Zbigniewa Zaczkiewicza. Wykładowca przybliżył nam pojęcie nieskończoności w matematyce, rachunkach nieskończonych, w zastosowaniu przy liczeniu granic funkcji oraz w różnych wymiarach, których w matematyce jest nieskończenie wiele.

Nasz następny wykład pt. „Geometria spidronu”, zaczął się o godz. 11.15 i był prowadzony przez dr Annę Poskrobko. Przedstawiła nam ona historię spidronu, jego ciekawą konstrukcję oraz pewne własności. Jedną z nich jest, np. możliwość cyklicznego pokrywania płaszczyzny za pomocą spidronów, tzw. puzzle spidronowe. Zobaczyliśmy również artystyczne „spidronowe” wariacje i inspiracje. Podczas warsztatów nauczyliśmy się konstruować spidron oraz samodzielnie wykonaliśmy ciekawą i bardzo efektowną bryłę – spidrohedron.

Nasz ostatni wykład pt.”Kolorowe eksperymenty chemii w środowisku” rozpoczął się o godz. 12.15 w laboratorium chemicznym. Mgr inż. Elżbieta Żebranowicz krótko przybliżyła nam zasady oznaczeń związanych z oceną rzeczywistego skażenia środowiska, później ubraliśmy się w specjalne ochronne fartuchy i rękawiczki, podzieliliśmy się na trzy grupy i zabraliśmy się za wykonywanie niezwykłych doświadczeń chemicznych. Wywołaliśmy „burzę w probówce”, „Jima w butelce”, „potok piany” i wiele innych niezwykłych rzeczy. Doświadczenia wykonywaliśmy według „przepisu” znajdującego się na specjalnych kartkach. Wszystkie składniki, pod czujnym okiem pań chemiczek, które opiekowały się naszymi grupkami, wlewaliśmy lub wsypywaliśmy sami do specjalnych naczyń.

Pełni wiedzy, nowych umiejętności i ze znakomitymi humorami o godz. 15.00 wróciliśmy do Hajnówki. Wszystkie wykłady bardzo się nam podobały i każdy czegoś nas nauczył oraz utwierdził w przekonaniu, że matematyka jest królową nauk i za jej pomocą da się opisać wszystkie zjawiska zachodzące w świecie.

Wioleta Baszun IIA LO

Więcej zdjęć w galerii poniżej:

Koniecznie obejrzyj ):





<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<