<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

    -->     Prezentacja projektów


W dniu 23 maja 2011 roku w ramach nowej reformy ustanowionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się prezentacja projektów, które w pocie czoła wykonywali uczniowie drugich klas gimnazjum. Wymagało to spędzenia wielu godzin na przygotowywaniu materiałów, przeprowadzaniu wywiadów, zbieraniu pieniędzy oraz wykazania się kreatywnością.

Pierwszym etapem w tworzeniu projektów było podzielenie się na czteroosobowe grupy. Każda z nich miała swojego opiekuna, który wymyślił temat i przydzielił obowiązki członkom zespołu. Po upływie ok. kilku miesięcy uczniowie musieli przedstawiać rezultaty swojej pracy w postaci prezentacji multimedialnej. Same wiemy, jak trudne i stresujące było zaprezentowanie wyników przydzielonych nam zadań przed wymagającą komisją w postaci pani Marii Lewickiej – Szwarc i pani Haliny Pszczoły. Gośćmi uroczystości byli uczniowie klas pierwszych gimnazjum.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem pani Pszczoły na temat przebiegu prezentacji. Pani profesor zaznaczyła, iż ten projekt wpływa na naszą ocenę z zachowania i promocję do następnej klasy. Na pierwszy ogień poszła grupa pana Dariusza Musiuka, czyli K. Bednarz, R. Nowicki, S. Kardasz i D. Markiewicz. Tematem ich pracy było oszczędne korzystanie z wody i energii. Pokazali nam, jak ważny jest ten płyn w naszym życiu i ile go tracimy przez niedokręcanie kranów, czy mycie naczyń ręcznie zamiast w zmywarce. Do kolejnego zespołu, również będącego pod opieką pana Musiuka należeli M. Bereźniak, M. Ławrynowicz, A. Plis i T. Nikiciuk. Skłonili nas oni do rozważań na temat słuszności budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Wg następnej grupy (opiekun: pan Marcin Czabaj, członkowie: M. Varanovich, E. Kuptel, Ł. Gromadzki, M. Dzun) warte zwiedzenia w naszym regionie są: Cerkiew Świętej Trójcy w Hajnówce, Puszcza Białowieska, Grabarka, Tykocin i wiele innych ciekawych miejsc. Czwarty zespół w postaci A. Popow, B. Kurz, P. Bochenek i B. Oniszczuka pod kuratelą pani Anny Wasiluk zaproponował jak żyć, aby zachować prawidłową postawę ciała. Po wysłuchaniu prezentacji owej grupy każdy z nas będzie pamiętał o problemie, jakim jest skrzywienie kręgosłupa. Piąta grupa natomiast pod przewodnictwem pani Justyny Gorbacz (członkowie: S. Skiepko, K. Sawko, P. Cetra, P. Owłasiuk) starała się ocalić od zapomnienia smaki naszych babć. Ten temat prawdopodobnie najbardziej podobał się klasie Ib, gdyż dziewczyny przygotowały wypieki domowej roboty. Pracochłonnym tematem, jaki prezentował zespół pani Bożeny Szokało – Jefimiuk ( W. Kocięcka, E. Drobot, I. Jancewicz i M. Parfieniuk) był wpływ diety na nasz organizm. Uczennice przez dwa tygodnie podliczały kalorie spożytych posiłków, aby ocenić, czy prawidłowo się odżywiają. Zaprezentowały potem zebrane informacje na temat tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin i mikroelementów. Ostatnim zespołem, który przedstawił problem, jakim jest głód w Afryce, była grupa pani Joanny Gromackiej ( członkowie: A. Gryniewicz, D. Krasocka, E. Sakowicz i A.S. Karpiej). Wielu z nas do tej pory nie zdawało sobie sprawy, jak wielką tragedią jest brak pożywienia w krajach Trzeciego Świata. Dzięki rozdanym ulotkom i poruszającemu filmowi nie powinniśmy pozostać obojętni na sytuację, która dotyka szczególnie dzieci w Afryce.

Trudnym zadaniem jest wybranie, które prezentacje były najciekawsze i najbardziej kreatywne. Grupa pani Gorbacz zasługuje jednak na wyróżnienie, gdyż jej uczestnicy starali się przedstawić zebrane materiały własnymi słowami, a nie czytając z kartki. Wzbudzili oni także uśmiech na twarzach gości poprzez zaserwowanie domowych wypieków babć. (mmm… pyszne były te ciasteczka). Mamy też nadzieję, że w przyszłym roku obecna klasa Ib gimnazjum stanie na wysokości zadania i wykona tę prezentację równie ciekawie jak my.

Weronika Kocięcka i Angelina Gryniewicz, klasa IIb gimnazjum.

Więcej zdjęć w galerii poniżej:

Zdjęcia z prezentacji





<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<