<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

Akcja prozdrowotna


W dniach 16 i 22 lutego w klasach gimnazjalnych przeprowadziłam akcję prozdrowotną w ramach XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Głównym założeniem olimpiady było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia. Dla uczniów naszego gimnazjum chciałam w prosty sposób pokazać, że nie wszystko jest tak zdrowe, jak się wydaje.

16 lutego w szkolnej czytelni przeprowadzona została tzw. część sportowa mojego projektu. Młodszym kolegom i koleżankom opowiedziałam, jak ważny w ich życiu jest sport, szczególnie w czasie dojrzewania. Przedstawiłam też problemy zdrowotne wynikające z zażywania różnego rodzaju dopingów- poczynając od odżywek białkowych, kończąc na sterydach. Jako podsumowanie przeprowadziliśmy wspólną dyskusję na temat wagi roli aktywności fizycznej oraz doświadczalnie udowodniliśmy, że racjonalnie uprawiany sport pozytywnie wpływa na nasz organizm.

22 lutego poruszyłam tematykę żywnościową. Podczas dwóch godzin lekcyjnych opowiedziałam o różnego rodzaju barwnikach i innych, groźnych substancjach E występujących w naszym codziennym pożywieniu. Ponadto pokazałam dwie reakcje otrzymywania konserwantów, powszechnie występujących w żywności. Kolejną godzinę lekcyjną zajęły nam wspólne doświadczenia. Uczniowie klas gimnazjalnych mogli sami przekonać się, że etykiety zamieszone na produktach nie zawsze mówią prawdę. W napojach bezcukrowych, o dziwo łatwo znajdowaliśmy cukry proste, tłuszcz w jogurtach "light 0%"oraz skrobię w produktach nabiałowych i mięsie, gdzie naturalnie nie powinna występować. Każdy mógł przyjść i zobaczyć jakie niezdrowe substancje występują w tym, co jemy na co dzień, ponieważ uczniowie przynosili etykiety różnych produktów, które wystarczyło tylko odpowiednio pogrupować. Całą akcję podsumowaliśmy krótkim testem.

Chciałabym serdecznie podziękować nauczycielom, którzy koordynowali i pomagali mi w przeprowadzeniu akcji- pani Alinie Plis, pani Annie Wasiluk oraz panu Kamilowi Kulikowi. Wyrazy wdzięczności kieruję również do Szkolnego Koła PCK „Białoruś”, którego członkowie wykazali się dużym zainteresowaniem oraz chęcią pomocy.

Marianna Ciwun, kl I B LO


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji



<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<